Cum putem rezolva problema violenței din școli: „Discuția nu e despre sancțiuni. Ele nu vor preveni astfel de episoade”

Școala românească nu va fi „reparată” cu exmatriculări și sancțiuni, ci e nevoie să „ieșim” din paradigma potrivit căreia comportamentul poate fi modelat doar prin pedepse, susține psihoterapeuta Domnica Petrovai. Învățarea presupune o relație de încredere între profesor și elev, rolul părintelui în această ecuație fiind esențial.

Domnica Petrovai susține că profesorii au nevoie de educație psihologică. FOTO: Arhivă personală

Incidentele cu o profesoară înjunghiată la oră de către un elev și
alta abuzată sexual, în timp ce scria la tablă, a stârnit o aprinsă dezbatere
publică: s-a vorbit de exmatriculare, sancțiuni, soluții locale la simptomele
unei boli cronice a educației din România. „Vinovații” au fost pedepsiți, dar
sistemul a rămas neschimbat.

Domnica Petrovai, psiholog clinician şi psihoterapeut cu o
experienţă de peste 20 de ani, susține că discuția nu este despre sancțiuni și
vinovați, ci…

Citeşte mai mult

By admin

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *