22% din băncile din România au înregistrat pierderi în primul trimestru



Un procent de 22% din numărul total al instituţiilor de credit din România au înregistrat pierderi în primul trimestru (T1) din 2023, în timp ce 78% au fost pe profit, într-un context caracterizat de creşterea dobânzilor şi inflaţie încă ridicată.

Concret, din cele 32 de bănci active în România un număr de 7 instituţii de credit au fost pe minus în primul trimestru din acest an, adunând pierderi cumulate…



Citeşte mai mult

By admin

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *