România, în topul țărilor care exportă medici. În ce state preferă să lucreze doctorii din Europa de Est


România se confruntă cu un deficit semnificativ de lucrători în domeniul sănătății, o problemă agravată de migrarea continuă a medicilor și asistentelor către țări din vestul Europei.

România, sursă de primă mână de medici și asistente – Foto Arhivă

Țara noastră a pierdut zeci de mii de medici în ultimii ani. Între, 2014-2020, peste 15.000 de medici au plecat din România și peste 50.000 de asistente. …



Citeşte mai mult

By admin

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *