România se confruntă cu un deficit tot mai mare de profesori și cu o îmbătrânire vizibilă a personalului didactic, arată cel mai recent raport OCDE. Dacă în urmă cu zece ani situația era mai echilibrată, astăzi o treime dintre cadrele didactice au peste 50 de ani.
Ministerul Educației recunoaște situția și caută să atragă tineri în sistem / Sursa foto: Arhivă
Raportul OCDE cu privire la profesorii din România soate la iveală o realitate cruntă din învățământ
România are de două ori mai multe posturi pentru profesori rămase neocupate în şcoli faţă de acum zece ani. O treime dintre cadrele didactice au peste 50 de ani, arată cel mai recent raport OCDE. Ministerul recunoaşte situaţia şi avansează ideea găsirii unor mecanisme de a atrage profesori tineri în sistem. Până atunci, măsurile de austeritate recent aplicate de Guvern sunt resimţite puternic în şcoli, potrivit tvrinfo.ro.
Potrivit celui mai recent…
