„Au început să meargă singuri la grădiniță”

În Elveția copiii devin independenți de la 4 ani 

Ashley Franzen, originară din San Diego, spune că în Elveția copiii sunt încurajați să devină independenți de la vârste foarte mici, iar acest lucru a impresionat-o profund încă din primele luni petrecute acolo, potrivit Business Insider.

„De când au început grădinița, se aștepta ca ei să meargă singuri la și înapoi de la școală”, povestește femeia.

Experiența contrastează puternic cu realitatea din Statele Unite, unde mulți părinți evită să își lase copiii nesupravegheați chiar și pentru perioade scurte.

„Nu mai văzusem niciodată așa ceva în SUA”.

Ashley Franzen spune că a crescut în anii 90 în San Diego, într-o perioadă în care copiii aveau mult mai multă libertate.

„Asta însemna să mă joc afară sau în parc singură, să plimb câinele prin cartier și să merg la magazinul din apropiere să cumpăr gustări”, își amintește ea.

Totuși,…

Citeşte mai mult

By admin

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *