Mitul apei plate pe caniculă. Lygia Alexandrescu, nutriționist: „Folosește excesiv sistemul renal și nu se reține în corp!”
În timp ce ghidurile clasice îndeamnă părinții să cumpere baxuri de apă plată, președintele Societății Române de Educație Nutrițională, Lygia Alexandrescu, trage un semnal de alarmă uriaș: apa plată simplă consumată în exces în zilele toride ne poate face mai mult rău decât bine!
„Atunci când transpirăm, eliminăm apă și săruri minerale. A ne hidrata în această perioadă exclusiv cu apă fără minerale (apă plată foarte slab mineralizată) înseamnă o folosire excesivă a sistemului renal, adică noi bem apă, însă nu se reține nicio cantitate din aceasta și se elimină rapid. Singurul lichid care hidratează profund când este foarte cald este apa minerală naturală, care conține electroliți”, explică nutriționistul Lygia Alexandrescu.
Mai mult, specialistul desființează o altă…
