Programa pentru opționalul „Ora de GIS” a fost aprobată şi publicată în Monitorul Oficial, a anunţat, marţi, Ministerul Educaţiei şi Cercetării.
O nouă materie pentru elevi FOTO: Dreamstime.com
Disciplina se află la intersecţia dintre Geografie şi Tehnologia informaţiei şi a comunicaţiilor, însă deschide învăţarea şi către mediu, urbanism, transport, turism, protecţia patrimoniului, managementul riscurilor, sustenabilitate, economie locală şi cetăţenie digitală.
Opţionalul se adresează elevilor de liceu, clasele a IX-a – a XII-a, filiera teoretică, profilurile real şi umanist, toate specializările.
Durata opţionalului este de o oră pe săptămână, pe durata unui an şcolar.
„Ora de GIS – opţionalul în care harta devine laborator, telefonul devine instrument de explorare, iar datele despre comunitate devin punctul de…
