17
dec.
Olimpicii români au obținut şase medalii la Olimpiada Internațională de Științe pentru Juniori, desfăşurată în perioada 2 - 12 decembrie, la Bogota (Columbia). Potrivit Ministerului Educaţiei, lotul de juniori al României și-a trecut în palmares 6 medalii (o medalie de argint și cinci medalii de bronz) la a XIX-a ediţie a Olimpiadei Internaţionale de Ştiinţe (IJSO), Medalia de argint a fost obținută de Ioana Stănoiu, elevă la Liceul Internațional de Informatică din București. Medaliile de bronz au fost adjudecate de următorii elevi: Natalia Raț (Colegiul Național de Informatică „Tudor Vianu” din București) Vlad-Dorian Vulpe (Colegiul Național „Tudor Vladimirescu” din Târgu Jiu) Mario-Cristian Scurtu (Colegiul Național „Ecaterina Teodoroiu” din Târgu…
