Ministra Educației, Ligia Deca, a transmis că se prelungește, din nou, perioada de înscriere la examenele de Evaluare Națională și Bacalaureat. Decizia vine în contextul în care greva profesorilor continuă și luni, 12 iunie.
Foto: Inquam Photos / Octav Ganea
Potrivit ultimului anunț al ministrei, înscrierile se prelungesc până pe 16 iunie.
De asemenea, aceasta a transmis că, potrivit calendarului actual, „pe 13 iunie ar fi trebuit să se termine perioada de încheiere a situațiilor școlare pentru clasa a VIII-a și pentru clasa a XII-a sau clasa a XIII-a la seral și frecvență redusă. Această dată se va prelungi până pe 16 iunie, în cele în cazul celorlalte clase nu se impun în acest moment modificări, ele având cursuri până pe 16 iunie. Deci, practic, în acest moment, toate clasele, toți elevii până pe 16 iunie trebuie să aibă situația școlară încheiată”.
Când se echivalează probele de competențe
Ministra…
