75% dintre pacienţii spitalizați cu COVID au fost tratați cu antibiotice în pandemie, deși doar 8% aveau nevoie (OMS)


Utilizarea excesivă a antibioticelor în pandemie a exacerbat rezistenţa la antimicrobiene, atrage atenția OMS, care arată că 75% dintre pacienţii spitalizaţi cu COVID-19 au primit astfel de medicamente, deși numai în 8% dintre cazuri erau necesare.

Nu toți pacienții cu COVID-19 necesită antibiotic: FOTO Shutterstoc

În timpul pandemiei de COVID-19 s-a înregistrat o utilizare excesivă a antibioticelor în cazul…



Citeşte mai mult

By admin

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *