Utilizarea excesivă a antibioticelor în pandemie a exacerbat rezistenţa la antimicrobiene, atrage atenția OMS, care arată că 75% dintre pacienţii spitalizaţi cu COVID-19 au primit astfel de medicamente, deși numai în 8% dintre cazuri erau necesare.
Nu toți pacienții cu COVID-19 necesită antibiotic: FOTO Shutterstoc
În timpul pandemiei de COVID-19 s-a înregistrat o utilizare excesivă a antibioticelor în cazul…
